Kirjutame Eesti veinist, siidrist ja marjaveinist.
Samuti põnevast elust Järiste Veinitalus.
Terviseks! Salud!  Santé!
Filtreeri postitusi

Milliseid veinimarju Järiste Veinitalus kasvatatakse?

Eestis on viinapuid kasvatatud juba üsna pikka aega. On teada, et juba rohkem kui 100 aastat tagasi kasvati mõisa triiphoonetes viinapuid. Tänapäeval on viinapuu koduaedades üpriski levinud kultuur. Järiste Veinitalus kasvab ligi 300 viinapuud ja plaanis istandikke laiendada. Kuna Eestis kasvatatavad veinisordid on maailmas vähe levinud, siis tutvustan järgnevalt peamisi Järiste Veinitalus kasvatatavaid sorte.
Loe lisaks

Korjepäev

Elu veinitalus on mulle alati tundunud eriti põnev ja romantiline. On ju Lääne- ja Lõuna-Euroopas hulgaliselt selliseid väikesed tootjaid, kes müüvad oma toodangut peamiselt kohapealt ja lähipiirkonnas. Selliseid veine jõuab Eestisse harva. Miks mitte proovida midagi sarnast teha ka Eestis?

Viinamarjakobar püüdmas sügisesi päikesekiiri Järiste Veinitalus.
Eesti eripäraks on veel see, et peamiselt tehakse veini tavapärastest marjadest ja puuviljadest nagu näiteks mustsõstar või õun, samuti valmistatakse siidrit.

Ka meie valmistame puuvilja- ja marjaveine ja siidrit, kuid eriti südamelähedane on viinamarjakasvatus ja sellest veini valmistamine. Päev millal me otsustame viinamarja saaki koristada ehk korjepäev on mulle alati väga eriline sündmus. See on ju uue veini sünni algus, samas ka ühe aasta lõpp.



Loe lisaks

Kuidas valmib põhjamaine viinamarjavein?

Hasanski sladki Järiste Veinitalu istanduses Tartumaal Nõo vallas
On teada tuntud tõde, et hea vein valmib istanduses. Peale mullastiku, klimaatiliste ja mikroklimaatiliste tingimuste – neid tegureid nimetatakse prantsuse keeles koondnimetusega terroir – on oluline ka agrotehnika ja sordi omadused. Kõik nimetatud tegurid on mõjutavad üksteist kas siis positiivselt või negatiivselt. Igale sordile on vajalik piisavalt pikk vegetatsiooniperiood ja selle perioodi jooksul kogunenud soojushulk, mida nimetatakse aktiivsete temperatuuride summaks. Kui kliima seab üldised statistilised piirid sealhulgas sademed, suve pikkuse ja aasta keskmiste temperatuuride osas, siis mikrokliima all saab mõista kohalikke olusid, mis istanduse soojusolusid muudavad, näiteks kas istanduse maapind on kaldu lõuna suunas või kuidas on istanduse asukoht tuultele avatud jne.
Loe lisaks

Eesti vein on maailmas unikaalne


Kas teadsite, et maailmas on rohkem kui 10 000 viinamarjasorti ja et nendest umbes 1300 sordist tehakse veini? Need arvud tunduvad ikka uskumatult suured. Tegelikkuses tehakse mahu poolest enamus maailma veine umbes 12 sordist. Neist 6 punast ja 6 valget sorti. See tähendab, et suurele osale veininautijatest jääb väga suur ning huvitav osa veinimaailmast avastamata...
Loe lisaks